KedvencekJelentkezzen be
  • One off - Olle Enderlein
  • One off - Olle Enderlein
  • One off - Olle Enderlein
  • One off - Olle Enderlein
  • One off - Olle Enderlein
  • One off - Olle Enderlein
  • One off - Olle Enderlein
  • One off - Olle Enderlein
  • One off - Olle Enderlein
  • One off - Olle Enderlein
  • One off - Olle Enderlein
  • One off - Olle Enderlein
  • One off - Olle Enderlein
  • One off - Olle Enderlein
  • One off - Olle Enderlein
  • One off - Olle Enderlein
  • One off - Olle Enderlein
  • One off - Olle Enderlein
vissza
Tovább
  • 307 Megtekintés
  • 12 Személy kedvencei között12

Klasszikus vitorlás

One off - Olle Enderlein

Mentse el kedvencként

Ár kérésre

Alkuképes


  • Hossz x Szélesség11,66 m x 2,74 m
  • Merülés1,64 m
  • Gyártási év1959
  • AnyagFa
  • Engedélyezett személyek száma6 személyek
  • Ajánlat típusaHasznált hajó

  • ModellOne off - Olle Enderlein
  • Állapotjó állapot
  • Hídátjárási magasság16,50 m
  • Vízkiszorítás5 400 kg
  • Tőkesúly típusahosszú tőkesúly
  • KormányzásKormányrúd
  • MeghajtásTengelyhajtás D-Drive
  • MotorYanmar
  • Motorteljesítmény1 x 18 LE / 13 kW
  • Üzemanyag63 l Dízel
  • Árboc anyagFa
  • Árbocmagasság16,00 m
  • Nagyvitorla32 m²
  • Genova36 m² (Orrvitorla-betekerő)
  • Gennaker78 m²
  • Csörlők2 manuális

Helyszín

Finnország » Ostsee » Hanko


Megjegyzések

1959 One off - Olle Enderlein eladni

Ez a szöveg eredeti nyelven.
Sajnos ehhez a szöveghez nem áll rendelkezésre automatikus fordítás.
(max. 2100 karakter)

Egy pillanatra kérem, lefordítjuk neked a szöveget.

A szöveget sajnos nem sikerült automatikusan lefordítani.

Myydään Olle Enderleinin suunnittelema ja Wileniuksen telakalla Porvoossa vuonna 1959 valmistunut mahonkinen klassikkopurjevene Lavona.

Vene suunniteltiin kokeneelle saaristopurjehtijalle Henrik Lavoniukselle rannikko- ja matkapurjehdukseen. Se luokiteltiin myöhemmin RORC-säännön mukaiseksi avomeripurjehtijaksi Gotland Runt -kilpailua varten. Alkuperäisen tilaajan käytännön purjehduskokemus ja yhteistyö Enderleinin kanssa näkyvät veneen tasapainoisissa purjehdusominaisuuksissa ja toimivissa tilaratkaisuissa.


Lavona on klassiseksi puuveneeksi suhteellisen kevyt, noin 5,4 tonnia, ja purjehtii ketterästi sekä tasapainoisesti. Se on helppo käsitellä myös pienellä miehistöllä ja soveltuu hyvin sekä saaristo- että pidemmille matkapurjehduksille.


Veneen runko on mahonkia, kansirakenteet tammea ja kansi tiikkiä. Köli on lyijyä ja peräsin tammea. Alkuperäinen ontto sitkankuusimasto ja puomi on kunnostettu ja pidetty hyvässä kunnossa.


Syvä kajuutta tarjoaa veneen kokoon nähden poikkeuksellisen hyvät sisätilat ja noin 185 cm seisomakorkeuden. Makuupaikkoja on neljälle: kaksi leveää punkkaa salongissa ja kaksi keulassa. Varustukseen kuuluvat kokoontaitettava ruokapöytä, avotilan pöytä, jääkaappi, kaksiliekkinen kaasuliesi, makean ja meriveden käsipumput sekä WC ja septitankki.

Veneessä on runsaasti säilytystilaa ja paljon hienoja alkuperäisiä yksityiskohtia. Näihin kuuluu muun muassa mahonkinen astiakaappi ja metalliset juomatelineet joihin on mitoitettu veneen varustukseen vuodesta 1959 lähtien kuuluneet Kaj Franckin juoma- ja snapsilasit.


Lavona on erittäin hyvässä kunnossa ja kaikki korjaukset sekä kunnostukset on teetetty läpi veneen historian ammattimaisilla puuveneenrakentajilla. Veneen historia on hyvin tunnettu ja dokumentoitu. Tehdyistä kunnostuksista saa pyydettäessä lisätietoa.


Keskeisiä viimeaikaisia kunnostuksia:


• kajuutan ja keulaluukun mahonkiosien kunnostus ja patjojen uusiminen 2022

• kölipuu ja tammikaaria kunnostettu ja vahvistettu 2020

• Moottorin laajempi kunnostus vuonna 2020, jolloin siihen asennettiin myös erillinen jäähdytysvesijärjestelmä ja uusi starttimoottori sekä uusi potkuri.

• Pääpurjeet uusittu 2018-2019

• tiikkikansi ja tarvittavat tammiset kansirakenteet uusittu 2014

• avotilan mahonkiosia huollettu ja lakattu säännöllisesti joka kevät


Vene on ollut nykyisen ja edellisen omistajan aikana Veneveistämö Janne Petterssonilla ylläpidossa ja hoidossa.

Ez a szöveg automatikusan le lett fordítva.


Hajófelszerelés

  • Akkumulátor
  • Akkumulátortöltő
  • Tűzoltó készülék
  • Horgony
  • Fenékvízszivattyú
  • Navigációs világítás
  • Napelemes rendszer
  • Iránytű
  • Mélységmérő
  • Sebességmérő
  • Főzőlap
  • Mosogató
  • Hűtőszekrény
  • Sprayhood
  • Fürdőlétra
  • Cockpitasztal
  • Teakfa fedélzet
  • Teakfa borítású cockpit
  • Víz alatti festék

Szolgáltatások


Kapcsolódó hirdetések

    Sikeres eladás a Boat24-gyel

    Eladni egy vitorlás hajó