Sealine 420 Statesman fra 1997 med 2x Volvo Penta TAMD63 High Performance med navnet Svanen tilbydes til salg i Vejle.
Denne Sealine 420 Statesman er 13,40 meter lang, 4,12 meter bred og har en dybgang på 1,07 meter. Vægten er ca 10.500 kg.
Indretningen i denne Sealine 420 Statesman er særligt velegnet til ophold om bord med god plads til familie og gæster. Båden har forkahyt med dobbeltseng, kahyt med dobbeltseng i styrbord side samt mulighed for ekstra soveplads i salonen ved siddegruppen. Derudover er der to toiletter med badefaciliteter, hvor det ene med særskilt baderum, hvilket giver gode forhold ved længere ophold om bord. Ståhøjden er ca. 2 meter, og båden er udstyret med Webasto dieselvarmer fra 2020 til de kølige aftener/ nætter.
Sealine 420 Statesman er udstyret med en stor og flybridge, hvor der er masser af sidde/ liggeplads.
Denne Sealine 420 Statesman er udstyret med autopilot, ekkolod, radar, AIS-modtager, log, VHF, rorindikator og navigationslys. Kortplotter findes både på flybridge med Garmin og i cockpit med Raymarine.
Pantry er indrettet med 3-blus gaskomfur, gasovn, vask, køleskab placeret i cockpit og salon samt fryser integreret i køleskab. Om bord findes desuden radio og TV.
Båden er udstyret med fast badeplatform, badestige og dæksbruser med koldt og varmt vand agter. Der medfølger camperkaleche. Flybridgecover er i ukendt stand.
Fremdriften varetages af to Volvo Penta TAMD63 High Performance dieselmotorer på hver 370 hk med ferskvandskøling og 6 cylindre.
Seneste motorservice er udført i 2025.
Timetællerne viser ca 1.600 aflæst den 29. maj 2026. Båden sejler på faste aksler. Marchfart er ca. 18 knob og maksimal hastighed ca. 25 knob.
Båden har Sidepower bovpropel.
Denne Sealine 420 Statesman er udstyret med elektrisk ankerspil med kæde, generator, batterilader, fire batterier, landstrøm med relæ, søgelys, elektriske trimflaps, trykvand og varmt vand. Ferskvandskapaciteten er 450 liter, og brændstofkapaciteten er 2 x 1.000 liter.
Sikkerhedsudstyret omfatter lænsepumpe, brandslukningssystem i motorrummet, brandslukker og redningsveste.
En stor og rummelig motorbåd, der sælges til en god pris/ under markedspriserne da sælger ønsker at et effektivt salg.
- 310
- 7
- Partager
Bateau d'occasion, Hardtop
Sealine 420 Statesman
Volvo Penta TAMD63 Haute performance
- Longueur x Largeur13,40 m x 4,12 m
- Puissance du moteur2 x 370 cv
- CarburantDiesel
- Année de fabrication1997
- Type d'offreBateau d'occasion
- Nom du bateauSvanen
- FabricantSealine
- Modèle420 Statesman
- Tirant d'eau1,07 m
- MatériauPolyester/Fibre de verre
- Type de coqueSemi-planant
- Déplacement10 500 kg
- Hauteur intérieure200 cm
- Nombre de cabines2 cabines
- Nombre de couchettes6 couchettes
- Toilettes2 toilettes
- Douches2 douches
- Réservoir d'eau douce450 l Eau
- PropulsionIn-bord avec arbre (D-Drive)
- MoteurVolvo Penta TAMD63 High Performance
- Puissance du moteur2 x 370 cv / 272 kW
- Carburant1 000 l Diesel
- Heures Moteur1 600 h
- Vitesse maximale25 Nœuds
Besoin de plus de détails ?
Emplacement
Danemark » Vejle
Remarques
1997 Sealine 420 Statesman, 725 000 DKK
Il s'agit du texte dans la langue originale.
La traduction automatique n'est malheureusement pas disponible pour ce texte.
(max. 2000 caractères)
Un instant, s'il vous plaît, nous traduisons le texte pour vous.
Le texte n'a malheureusement pas pu être traduit automatiquement.
Ce texte a été traduit automatiquement.
Équipement
- AIS
- Ancre
- Pilote automatique
- Batterie
- Chargeur de batterie
- Pompe de cale
- Installation d'eau chaude
- Guindeau de proue
- Propulseur d'étrave
- Table de cockpit
- Douche de pont
- Sondeur
- Installation d'extinction d'incendie
- Extincteur
- Taud de flybridge
- Congélateur
- Réfrigérateur
- Générateur
- Chauffage
- Radeau de survie
- feux de navigation
- Four
- Traceur sur carte
- Radar
- Radio
- Prise de quai
- Évier
- Speedomètre
- Guindeau de poupe
- Échelle de bain
- Téléviseur
- Stabilisateurs
- VHF
- Installation d'eau chaude
- Installation d'eau sous pression
Services
Assurance bateau Pantaenius
Obtenez une offre gratuite iciYachtexpertise
l'inspection avant l'achat des bateaux de plaisanceDemander une offre de transport de bateau
Recevez facilement des offres pour le transport de votre bateau
Plus d'annonces de CP Bådformidling

Hardtop
Bavaria 35 Sport HT

Hardtop
Monte Fino 52

Hardtop
Jeanneau Prestige 30 S

Hardtop
Beneteau Antares 9
- Tous les bateaux d'occasion de CP Bådformidling
- Sealine bateaux à moteur




















































































